-
Modlińska 205, Warszawa
- biuro@pigmentologia.pl
- Umów się na rozmowę z nami
- 22 299 55 52
- 7:00-17:00, pon-pt
- zamknięte, sob-nd
- biuro@pigmentologia.pl
-
Co malujesz?
KREATOR
Czy wiesz, że łatwo możesz wybrać idealną farbę za pomocą Naszego prostego kreatora?
SPRAWDŹ > -
Farby i lakiery
- Tynki
- Akcesoria malarskie
- Listwy dekoracyjne
-
Urządzenia
-
System suchej zabudowy
- keyboard_arrow_right Dla profesjonalistów
- keyboard_arrow_right Sklep stacjonarny
- keyboard_arrow_right Koszty dostaw
- keyboard_arrow_right Zwroty / reklamacje
- keyboard_arrow_right Porady / Blog
- keyboard_arrow_right Kontakt
Ciekawe wzory na ścianie. Jak je wykonać?
Dekoracyjne malowanie ścian — co musisz o nim wiedzieć?
Namalowane na ścianie wzory potrafią zupełnie odmienić wnętrze. Aby jednak efekt naszej pracy stanowił ozdobę, a nie szpecił, powinniśmy podejść do tego naprawdę poważnie. Dokładnie przemyślmy, jaki wzór będzie pasować do charakteru wnętrza i na której ścianie go umieścimy. Pamiętajmy, że najestetyczniej wyglądają desenie namalowane na tylko jednej ze ścian lub na jej fragmencie. Absolutnie nie próbujmy umieszczać ich w całym pomieszczeniu. Taki zabieg sprawi, że dekoracje przytłoczą wystrój wnętrza, ocierając się przy tym o kicz.
Jeśli chcemy pracować na różnych kolorach, koniecznie spróbujmy wcześniej je ze sobą zestawić i sprawdźmy, czy na pewno do siebie pasują. Do malowania wzorów możemy użyć zwyczajnych emulsji akrylowych bądź zdecydować się na farby dekoracyjne, o różnych strukturach i właściwościach. Te drugie z pewnością wzmocnią efekt i nadadzą wzorom większej wyrazistości.
Łatwe wzory na ścianie do wykonania samodzielnie:
Nie każdy z nas ma rozwinięte zdolności artystyczne, stąd też warto wybrać jeden z prostych wzorów, który nie przysporzy nam zbyt wiele trudności. Porywanie się na zbyt skomplikowane wzory może zaowocować efektem przeciwnym do zamierzonego i koniecznością ponownego malowania ściany.
Natomiast każdy powinien spokojnie poradzić sobie z następującymi motywami:
Geometryczne wzory na ścianie
Wzory geometryczne pasują właściwie do każdego pomieszczenia, a w ostatnim czasie wróciła na nie moda dzięki popularyzacji stylu vintage. Mogą być one zarówno w jednym kolorze, jak i wielobarwne.
Wykonanie krok po kroku:
- Na ścianie pomalowanej farbą bazową (w tym kolorze będą obrysy kształtów) zaznaczamy ołówkiem wzór składający się z dużych figur wielokątów. Najlepiej używać do tego poziomicy.
- Na powierzchni ściany zaznaczamy krawędzie wielokątów z pomocą taśmy malarskiej, zachowując kilka milimetrów odstępu od śladów ołówka tak, aby zostały one zamalowane farbą.
- Zalecane jest "zaimpregnowanie" farbą bazową krawędzi taśmy, dzięki czemu kolorowa emulsja nie podcieknie, a brzegi figur wyjdą idealnie gładkie.
- Geometryczne kształty pokrywamy emulsją wedle uznania, używając do tego wałka. Jeśli przebija spod spodu kolor bazowy, koniecznie po wyschnięciu farby nakładamy drugą, kryjącą warstwę.
- Odklejamy taśmę powoli, aby nie ubrudzić kształtów i pozostawiamy ścianę na kilka godzin do wyschnięcia.
- Gotowe! Mamy piękną ścianę w modne, geometryczne wzory w stylu art déco.
Malowanie ścian w pasy
Kolejną łatwą w wykonaniu i bardzo modną propozycją ożywienia ściany w pokoju są pasy. Ponadto tworzą one iluzję zmieniającą optycznie wymiary pomieszczenia:
- poziome paski — sprawiają, że ściana wygląda na znacznie szerszą, szczególnie dobrze prezentują się w formie szerokiej;
- pionowe pasy — optycznie podwyższają pomieszczenie, dobrze wyglądają zarówno szerokie, jak i wąskie, kolorowe pasy.
Aby namalować pasy na ścianie, będzie potrzebna poziomica, taśma malarska, ołówek, wałek i przynajmniej dwie różne farby (warto użyć kontrastowych kolorów). Procedura wygląda tak samo, jak w przypadku kształtów geometrycznych, z tym że zaznaczamy na powierzchni ściany pasy o jednakowej szerokości.
Efekt dżungli — ściana w liście
W ostatnich sezonach w wystrojach wnętrz królują motywy roślinne. Sprawdzą się one idealnie również jako wzory na ścianie. Wystarczy, że kupisz gotowe szablony malarskie w kształcie liści (np. palmy, paproci czy monstery), gęstą farbę w 2 lub 3 odcieniach zieleni (jaśniejsze i ciemniejsze) oraz pędzelek gąbkowy.
- W pierwszej kolejności malujemy całą ścianę na kolor bazowy (dobrze sprawdzają się ciemne granaty, zielenie, a nawet czerń).
- Kiedy farba zupełnie wyschnie, przykładamy do niej szablon i odciskając gąbkowy pędzelek, wypełniamy go gęstą farbą w pierwszym odcieniu zieleni. Starajmy się, aby malowane przez nas liście były rozłożone dosyć gęsto, nieregularnie i pod różnymi kątami.
- Pozostawiamy do wyschnięcia. Nakładamy kolejne liście z pomocą następnego odcienia farby (liście mogą na siebie nachodzić) i po wyschnięciu, kolejne. Powtarzamy do momentu, aż ściana będzie zapełniona i powstanie "efekt dżungli".
Taki wzór może stanowić tło dla kanapy w salonie, czy łóżka w sypialni.
Marmurowa ściana
Kolejny ciekawy wzór to imitacja naturalnego marmuru. Można go wykonać łatwo, używając do tego kilku farb w zbliżonych do siebie barwach (jaśniejsze i ciemniejsze), wałka, oraz folii typu stretch. Przydać mogą się także słomki do napojów.
- Malujemy całą ścianę na jasny kolor bazowy. Czekamy, aż wyschnie.
- Kilkukrotnie owijamy wałek folią, dbając o to, aby powstały liczne marszczenia.
- Delikatnie maczamy wałek w kolejnej farbie i odciskamy na ścianie wzór układający się w nierównomierne rysy imitujące naturalną strukturę marmuru.
- Powtarzamy tę czynność z innymi odcieniami. Możemy także użyć emulsji w kolorze metalicznym, co pozwoli uzyskać bardzo ciekawy i elegancki efekt.
- Opcjonalnie: maczamy w farbie końcówki słomek do napojów, po czym wydmuchujemy silnie przez nie powietrze, aby na ścianę spadły kropelki farby.
- Gotowe! Ściana wygląda jak obłożona naturalnym marmurem!
Efekt cegieł
W minimalistycznych wnętrzach w stylu industrialnym czy skandynawskim doskonale sprawdzi się wzór imitujący ścianę z cegieł. To łatwy w wykonaniu deseń, którym możemy pokryć całą ścianę lub jej część (np. rogi pokoju). Efekt cegieł dodatkowo wzmocnią farby strukturalne, które stworzą wrażenie trójwymiarowości.
Wzór ten można wykonać na dwa sposoby: za pomocą taśmy malarskiej lub zwykłą gąbką.
- Malujemy całą ścianę na kolor bazowy, który będzie stanowił "spoiny" cegieł.
- Następnie w zależności od wybranego sposobu:
- Z pomocą poziomicy wyznaczamy równe, poziome paski, wzdłuż których przyklejamy cieniutką taśmę malarską. Następnie odmierzamy równe odległości i przyklejamy paski pionowe, tak aby utworzyły siatkę wyglądającą niczym mur z cegieł. Wypełniamy przestrzenie farbą strukturalną i po lekkim przeschnięciu odklejamy taśmę.
- Maczamy prostokątną gąbkę w farbie i odciskamy nią kształt cegły na ścianie. Pamiętajmy, aby każda kolejna warstwa miała właściwe przesunięcie i równe odstępy.
- Pozostawiamy do wyschnięcia.
Górzysty krajobraz
Amatorzy górskich wędrówek mogą sięgnąć do pokładów swoich artystycznych zdolności i namalować własne pasmo na ścianie. Można postawić na gotowy szablon lub samodzielnie zaznaczyć i wypełnić szczyty za pomocą pędzla.
- Na początek należy pomalować ścianę jasną farbą. Będzie to stanowić niebo.
- Po wyschnięciu farby, mniej więcej w 1/4 wysokości ściany (mierząc od góry) najjaśniejszym kolorem zaznaczamy nierówne pasma szczytów, wypełniamy je i pozostawiamy do przeschnięcia.
- Kolej na następne, ciemniejsze pasmo. I później kolejne.
- Na koniec możemy najciemniejszym kolorem wymalować kilka "świerków". Jeśli nie wiemy, jak to zrobić ręcznie, kupmy odpowiedni szablon.
- Gotowe! Góry jak malowane! :)
Malowanie wzorów na ścianie — podsumowanie
Dekoracyjne malowanie ścian jest naprawdę proste. Wymaga jedynie skrupulatności i pomysłowości. Ciekawe wzory na ścianie nie tylko ożywiają pomieszczenie, ale również nadają wnętrzu indywidualny charakter. Możesz zdecydować, czy wykonać je własnoręcznie (np. z pomocą gąbki czy taśmy), czy postawić na gotowe wzory dostępne w sklepach. Nie bójmy się zamieniać ściany we własne dzieła sztuki!
Powiązane artykuły
-
Czy farba akrylowa nadaje się do drewna?
Posted in: Poradnik2021-12-07Drewno to popularny materiał konstrukcyjny i wykończeniowy o licznych zaletach użytkowych. Znajduje zastosowanie w...Czytaj dalej
-
Jaka farba do mebli kuchennych?
Posted in: Poradnik2021-12-07Twoje meble kuchenne utraciły dawny blask? Nie musisz inwestować w ich wymianę, żeby na powrót cieszyć się piękną i...Czytaj dalej
-
Farba zamiast płytek? Czy to się sprawdzi?
Posted in: Poradnik2021-12-07Wymiana glazury to przedsięwzięcie niezwykle kosztowne i czasochłonne, dlatego planując renowację kuchni czy łazienki...Czytaj dalej
-
Impregnacja drewna - Jak i czym chronić, impregnować?
Posted in: Poradnik2021-12-07Drewno to popularny materiał konstrukcyjny i wykończeniowy. Sięgamy po nie ze względu na jego bardzo dobre...Czytaj dalej
-
Jakie kolory farb do sypialni?
Posted in: Poradnik2021-12-07Wybór kolorystyki ścian w sypialni ma ogromne znaczenie dla jakości naszego wypoczynku, a w rezultacie naszego...Czytaj dalej