-
Modlińska 205, Warszawa
- biuro@pigmentologia.pl
- Umów się na rozmowę z nami
- 22 299 55 52
- 7:00-17:00, pon-pt
- zamknięte, sob-nd
- biuro@pigmentologia.pl
-
Co malujesz?
KREATOR
Czy wiesz, że łatwo możesz wybrać idealną farbę za pomocą Naszego prostego kreatora?
SPRAWDŹ > -
Farby i lakiery
- Tynki
- Akcesoria malarskie
- Listwy dekoracyjne
-
Urządzenia
-
System suchej zabudowy
- keyboard_arrow_right Dla profesjonalistów
- keyboard_arrow_right Sklep stacjonarny
- keyboard_arrow_right Koszty dostaw
- keyboard_arrow_right Zwroty / reklamacje
- keyboard_arrow_right Porady / Blog
- keyboard_arrow_right Kontakt
Jak malować ściany wałkiem? Malowanie ścian krok po kroku
Zarówno hobbyści, jak i zawodowcy często do malowania ścian i sufitu wybierają wałek. Powszechnie uważa się, że jest on bardzo prostym narzędziem pracy. Zdarza się jednak, że bez podstawowych informacji na temat malowania wałkiem, efekty bywają niezadowalające.
Na co zwrócić więc szczególną uwagę, zanim zabierzemy się do malowania ścian wałkiem? Jaki wałek wybrać i jakich błędów unikać podczas pracy? Sprawdź koniecznie!
Prawidłowe przygotowanie pomieszczenia i ścian przed malowaniem - jak to zrobić?
Przed rozpoczęciem pracy powinniśmy zdemontować gniazdka elektryczne, wynieść meble, zabezpieczyć ościeżnice okien i drzwi oraz wszystkie elementy, które mogą ulec zabrudzeniu. Należy też zaopatrzyć się w folię i taśmę malarską.
Kolejnym krokiem jest prawidłowe przygotowanie podłoża do malowania. To, czy farba będzie do niego dobrze przylegać, zależy m.in. od odpowiedniego oczyszczenia, zagruntowania i wygładzenia. Trzeba więc usunąć zabrudzenia i tłuste plamy. Brudną powierzchnię możemy potraktować ciepłą wodą z dodatkiem mydła malarskiego lub detergentu. Pozbądźmy się też pleśni i grzyba, jeżeli taki występuje na ścianie. Użyjmy specjalnie przeznaczonych do tego środków i zachowajmy wszystkie zasady bezpieczeństwa.
Jeżeli ściany i sufit są mocno zniszczone, należy zaszpachlować wszystkie ubytki i zagruntować powierzchnię. To poprawi przyczepność i chłonność farby.
Pamiętajmy, że przed rozpoczęciem malowania sufitu i ścian, powierzchnia musi być sucha. Malowanie rozpocznijmy od sufitu, w następnej kolejności farbą pokryjmy narożniki (można do tego użyć mniejszych wałków lub pędzla) i dopiero na końcu zabierzmy się za malowanie ścian.
Malowanie ścian wałkiem - jaki wałek malarski wybrać?
Kluczowe znaczenie dla jakości naszej pracy mają odpowiednio dobrane wałki malarskie. Dzięki odpowiedniemu narzędziu pracy ograniczymy ryzyko powstania smug, a to sprawi, że będziemy mogli cieszyć się trwałą i estetyczną powłoką malarską przez wiele lat!
Do malowania farbami wodorozcieńczalnymi przeznaczone są wałki z mikrofibry, natomiast jeżeli będziemy pracować z farbami i lakierami rozpuszczalnikowymi, wybierzmy wałki welurowe, wełniane lub akrylowe. Do bejcy, impregnatów, lakierobejcy i lakieru zaleca się natomiast stosowanie wałków wykonanych z gąbki, a do takich farb jak farby lateksowe, farby winylowe i farby dyspersyjne przeznaczone są wałki sznurkowe.
Jak malować ściany wałkiem bez smug?
Przed naniesieniem pierwszej warstwy farby dokładnie przygotujmy wałek. W celu pozbycia się luźnego włosia i resztek runa oklejmy wałek taśmą malarską, a następnie szybko ją zerwijmy. Przed malowaniem warto też opłukać wałek w wodzie i dokładnie go wycisnąć. To pozwoli pozbyć się resztek zabrudzeń i zwiększy chłonność narzędzia malarskiego.
Kolejny krokiem będzie nabranie na wałek farby. Jej nadmiar odciśnijmy przy użyciu kuwety malarskiej. Ścianę malujmy od góry do dołu, delikatnie dociskając wałek do ściany.
Pamiętajmy też, aby nie przerywać malowania do momentu pokrycia farbą całej powierzchni. Zadbajmy także o to, by nakładana farba nachodziła na siebie pasami. Ruchy najlepiej wykonywać pionowo lub w kształcie litery V. Ostatnia warstwa farby powinna być nałożona bardzo precyzyjnie.
Malowanie wałkiem sufitu - jak malować sufit?
Wiemy już, jak malować ściany wałkiem. Jaką technikę stosować jednak w trakcie malowania sufitu? Reguły malowania ścian i sufitu są niemal takie same, jedyną różnicą będzie kierunek nakładania powłoki malarskiej.
Farbę na suficie zawsze rozprowadzajmy od okna w głąb wnętrza. To sprawi, że ewentualne smugi czy nierówności będą znacznie mniej widoczne. Do malowania sufitu można użyć też np. farby o matowej powłoce, która pozwoli nam nieco zatuszować wszystkie niedoskonałości podłoża.
10 najpopularniejszych błędów podczas malowania ścian wałkiem
Czego nie robić podczas wykonywania prac malarskich? Oto 10 podstawowych błędów!
Błąd 1: Źle dobrane wałki malarskie
Malowanie ścian i sufitów w zasadzie nie różni się zbyt wiele od siebie. Zawsze dobierajmy wałek do rodzaju nakładanej farby i struktury ściany. To pozwoli uniknąć smug i znacznie poprawi nasz komfort malowania.
Błąd 2: Brak odpowiedniej techniki malowania
Chcesz pomalować ściany ale brak Ci techniki? Powinniśmy malować tak, aby kolejne pasy nachodziły na siebie. W przypadku sufitu farbę nakładajmy od źródła światła w głąb pomieszczenia. Nierówne malowanie ścian jest częstym błędem, który prowadzi do powstania widocznych śladów.
Błąd 3: Zbyt mocne przyciskanie wałka w tracie malowania
Zbyt mocne dociskanie wałka powoduje, że pomalowane ściany prezentują się niezbyt estetycznie. Rozcieńczona farba podczas mocnego dociskania rozpryskuje się, natomiast gęsta zostawia ślady brzegów wałka na pomalowanej powierzchni.
Przed rozpoczęciem malowania sprawdź też, czy producent zaleca rozcieńczanie produktu.
Błąd 4: Za cienka warstwa nanoszonej powłoki malarskiej
Jeżeli na ścianie lub suficie położymy zbyt cienką warstwę farby, mogą pojawić się prześwity lub plamy. Często jednokrotne malowanie nie wystarcza, by zapewnić doskonałe krycie.
Błąd 5: Używanie farb lub wałków niskiej jakości
Smugi na ścianie mogą powstawać także wtedy, gdy używamy złej jakości narzędzi malarskich. Z kolei wybrana farba powinna cechować się dobrym kryciem, sprawdźmy też jej wydajność.
Błąd 6: Brak odpowiednich warunków do malowania ścian
Za najbardziej sprzyjającą malowaniu temperaturę uważa się tę od 5 do 25 stopni. Duże znaczenie ma również wilgotność powietrza. Ta powinna wynosić około 60 procent. Obniżona wilgotność i wysoka temperatura powoduje zbyt szybkie wysychanie, natomiast zbyt wysoka wilgotność sprawia, że naniesiona powłoka schnie długo i jest bardziej podatna na uszkodzenia.
Większość producentów farb podaje na opakowaniu dopuszczalną temperaturę, w której należy stosować wybrany produkt.
Błąd 7: Nakładanie farby bez wcześniejszego zagruntowania ścian
Gruntowanie nadaje powierzchni jednolitej struktury i pozwala na równomierne wchłanianie produktu. Najlepiej jest poczekać aż farba wyschnie, wówczas cała powierzchnia ściany może być ponownie przemalowana.
Błąd 8: Nieprawidłowo oczyszczona powierzchnia
Pozbycie się kurzu, pleśni i tłustych plam z powierzchni jest niezbędnym etapem przygotowania ściany do malowania.
Błąd 9: Brak odpowiedniego przygotowania wałka do pracy
Suchy lub niewystarczająco namoczony wałek nie zagwarantuje nam równomiernego pokrycia bez smug. Wilgotny wałek znacznie lepiej rozprowadza też gęste farby.
Błąd 10: Niedokładne wymieszanie farby przed rozpoczęciem pracy
Zanim zaczniemy malować wałkiem, musimy dokładnie wymieszać farbę. Jej konsystencja powinna być jednolita i bez grudek. Farbę można mieszać za pomocą elektrycznego mieszadła lub czystej listewki. Zadbajmy też, by podczas tego procesu nie doprowadzić do powstania pęcherzyków powietrza.
Jak pozbyć się już istniejących smug?
Jeżeli zauważysz na powierzchni smugi, których nie da się ukryć, nakładając kolejną warstwę farby, usuń wszystkie grudki i nierówności papierem ściernym, połóż grunt i powtórz proces malowania, trzymając się wyżej podanych zasad.
Powiązane artykuły
-
Czy farba akrylowa nadaje się do drewna?
Posted in: Poradnik2021-12-07Drewno to popularny materiał konstrukcyjny i wykończeniowy o licznych zaletach użytkowych. Znajduje zastosowanie w...Czytaj dalej
-
Jaka farba do mebli kuchennych?
Posted in: Poradnik2021-12-07Twoje meble kuchenne utraciły dawny blask? Nie musisz inwestować w ich wymianę, żeby na powrót cieszyć się piękną i...Czytaj dalej
-
Farba zamiast płytek? Czy to się sprawdzi?
Posted in: Poradnik2021-12-07Wymiana glazury to przedsięwzięcie niezwykle kosztowne i czasochłonne, dlatego planując renowację kuchni czy łazienki...Czytaj dalej
-
Impregnacja drewna - Jak i czym chronić, impregnować?
Posted in: Poradnik2021-12-07Drewno to popularny materiał konstrukcyjny i wykończeniowy. Sięgamy po nie ze względu na jego bardzo dobre...Czytaj dalej
-
Jakie kolory farb do sypialni?
Posted in: Poradnik2021-12-07Wybór kolorystyki ścian w sypialni ma ogromne znaczenie dla jakości naszego wypoczynku, a w rezultacie naszego...Czytaj dalej